McDonald's, Türkiye'de çeyrek asrı geride bıraktı.

Türkiye'ye 25 yıl önce geldi, gıdada kalite standartlarıyla fark yarattı 
 
Türkiye'ye 1986 yılında gelen ve birçok alanda fark yaratan McDonald's, 25. yılında da yeniliklerini sürdürüyor. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve McDonald's Genel Müdürü Hakan Serim'in katıldığı ve 25 yılın değerlendirmesinin yapıldığı basın toplantısında ilginç rakamlar da paylaşıldı; Türkiye, 25 yılda McDonald's restoranlarında toplam 500 milyon sandviç, 44 bin ton et, 45 milyon litre süt, 65 bin ton patates yedi.
 
Türkiye'de 25 yıl önce Taksim restoranı ile hizmet vermeye başlayan McDonald's, yeni mimarı konsepte uygun dizayn edilen Kozyatağı restoranında çeyrek asrın değerlendirmesini yaptı. Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve McDonald's Genel Müdürü Hakan Serim'in de hazır bulunduğu toplantıda kalite ve gıda güvenliği anlayışını değiştirmeden yoluna devam eden McDonald's'ın, Türkiye'de 25 yıldır hızlı servis sektöründe özellikle gıda güvenliği, kalite ve hijyen konularında yarattığı farklar dile getirildi. Türkiye'deki 157 McDonald's restoranında 11 Ocak'tan itibaren ürünleri en doğal haliyle gösteren menü board'lar kullanılmaya başlandı, ürün ambalajları değişti ve çocuk menülerinde yeni bir içecek alternatifi olan organik süt de eklendi. 
 
 
Özilhan, "Daha fazla işletmeci ile istikrarlı büyüme sürecek"
McDonald's'ın Türkiye'ye gelmesinin ardından sektörde önemli farklara imza attığını ifade eden Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Gelişigüzel şekilde yapılan hızlı servis restoran hizmetine McDonald's standartlar yerleştirdi. Binlerce kişilik istihdam kapasitesinin yanı sıra ürünlere yönelik mal tedariğinde milyonlarca dolarlık volüm gerçekleştirildi. McDonald's olarak, 25 yıl boyunca tüketicilerimize sunduğumuz ürünlerle 700 milyon liralık iş hacmi yaratıldı. Daha da önemlisi ürünlerimizin yüzde 98'i, Türkiye'de yatırım yapan tedarikçilerden satın alındı" diye konuştu. Özilhan, toplantıda büyüme müjdesi de verdi. Özilhan, "Verimli büyüme planlarımızı artık daha fazla nitelikli işletmeci ile gerçekleştirme kararı aldığımızın müjdesini veriyoruz. Şimdiye kadar kısıtlı tuttuğumuz işletmeci sayımızı, girişimci mantığı ile McDonald's işine girmek isteyenlerle arttıracağız" dedi. 
 
Serim, "McDonald's'ı farklı kılan en önemli unsur takipçi değil, öncü olmasıdır" 
Taksim'de 24 Ekim 1986'da kapılarını açan ilk restoranın hazırlıkları için 1 Temmuz tarihinde göreve başladığını söyleyen McDonald's Genel Müdürü Hakan Serim, "Bugün genel müdürlük ünvanını gururla taşıyorum. Bu örnek bile bizim istihdam yaratmakta fark yarattığımız alanların bir örneği" dedi. 
25 yıldır McDonald's'ın Türkiye'deki gıda sektöründe öncü olduğunu vurgulayan ve birçok alanda yarattığı farkların altını çizen Hakan Serim, "Çünkü bizi farklı kılan en önemli unsur takipçi değil, öncü olmamızdır. Biz markamızın ve şirketimizin gücünü biliyoruz. Bu yüzden attığımız her adımı çok iyi düşünüp planlayarak atıyoruz. Biz alışılmışı ve kolayı uygulayarak değil, yeniyi, iyiyi, farklıyı uygulayarak ve kendimizi sürekli geliştirerek başarıyoruz. Bu yıl Türkiye'de faaliyete geçişimizin 25. yılı. Bu yılın daha da farklı olmasını planladık. Yıl boyunca bu planlarımızı birer birer hayata geçireceğiz" dedi. Serim, bu farklılığı sembolize etmek için bütün ürün ambalajlarının yeni anlayış çerçevesinde değiştirildiğini ve ürünleri çok daha doğal hali ile gösteren yepyeni bir menü board anlayışına geçildiğini de sözlerine ekledi. Serim, "Bunlar 25. yılda farklılaşma çabalarımızın ilk göstergeleri olacak. Standartlarımızı daha da yükseltecek, sürpriz kampanyalarımızla müşterilerimize çok keyifli bir yıl yaşatacağız" dedi. 
 
500 milyon sandviç, 44 bin ton et, 45 milyon litre süt, 65 bin ton patates… 
Türkiye'deki McDonald's restoranlarında 2010 yılında 36 milyon adet ekmek, 3200 ton et, 5 bin ton patates, 640 ton salata ve 2,8 milyon litre süt ve sütlü ürünler tüketildi. McDonald's tedarikçileriyle 110 milyon liralık iş hacmi yaratıldı. Toplantıda 25 yılın tüketim rakamları da açıklandı. 25 yıl boyunca Türkiye'deki McDonald's restoranlarında toplam 500 milyon sandviç, 44 bin ton et, 45 milyon litre süt, 65 bin ton patates satışı gerçekleştirdi.
 
Çocuk menülerine yepyeni bir içecek alternatifi; Organik süt
McDonald's, misafirlerinin değişen tüketim ihtiyaçlarına karşılık vererek onlar ve çocukları için menülere yeni ürünler eklemeye devam ediyor. Organik Süt, tıpkı Parmak Havuç gibi çocuklara sağlıklı bir ürün alternatifi daha sunmak amacıyla menülere dâhil edildi. Böylelikle Happy Meal Menüsü içerisinde sunulan ayran ve portakal suyunun yanında organik süt de yerini aldı. 
 
Türkiye'de McDonald's
Türkiye'de 25 yıllık geçmişi olan ve Anadolu Grup (Anadolu Endüstri Holding) çatısı altında faaliyet gösteren McDonald's, Türkiye'de 157 restoranı ve 4 bine yakın çalışanı ile yılda ortalama 80 milyon kişiye hizmet vermektedir. Sunduğu ürün ve hizmetlerin tamamına yakınını Türkiye'de üretim yapan tedarikçilerden temin etmektedir. Örneğin; McDonald's restoranlarında tüketilen etlerin tamamı Pınar Et'ten, patates Konya Şeker'den, süt ürünleri Danone'dan sağlanmaktadır. McDonald's, İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Samsun, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Tekirdağ, Adapazarı, Adana, Mersin, Aydın, Muğla, Afyon, Antalya, Trabzon, Kayseri, Konya, Eskişehir, Malatya ve Gaziantep illerinde ve bu illere bağlı çeşitli ilçelerde faaliyet göstermektedir. Aynı zamanda 444 62 62 numaralı Çağrı Merkezi'nden ulaşılan AloServis hizmeti ile pek çok yere, ürünlerini eve servis olarak ulaştırmaktadır. McDonald's restoranlarının yarısına yakını kahvaltı servisi vermekte, alışveriş merkezleri dışında yer alan birçok restoran da 24 saat ya da gece 02:00'a ya da 03:00'a kadar hizmet vermektedir. 
 
Bilgi için:
 
McDonald’s
Ayça Akkaya Gür, (212) 336 34 00 / ayca@mcdonalds.com.tr
MPR Pazarlama Halkla İlişkiler 
Berrin Ersoy Sağlam, (212) 438 63 50/ 115 bersoy@mpr.com.tr 
Rana Aytek, (212) 438 63 50 / 136 raytek@mpr.com.tr

 

Close

McDonald's İnternet Gizlilik Sözleşmesi

McDonald's Türkiye olarak www.mcdonalds.com.tr'yi ziyaret etmiş olan kullanıcılarımızı gizlilik sözleşmemiz ve kişisel bilgilerin toplanması hakkında bilgilendirmekten mutluluk duyarız. Bu sözleşmede yer alacak maddeler aşağıdaki gibidir.

- Topladığımız Bilgi Türleri ve Toplanış Şekli
- Kişisel Bilgilerin Paylaşımı
- Çocuklara İlişkin Gizlilik Politikası
- Erişim
- Çerezler
- Diğer Web Siteleri
- Sosyal Eklentilerin Kullanımı
- Gizlilik Politikası Değişimleri
- Bize Nasıl Ulaşabilirsiniz

Topladığımız Bilgi Türleri ve Toplanış Şekli

McDonald's yalnızca sizin tarafınızdan sağlanan bilgileri toplar. Bu bilgiler ad, soyad, adres ve e-posta adresinizi, Facebook ve Google kullanıcı adınızı kapsayan temel bilgilerdir. Kişisel bilgileriniz herhangi bir sitemize üye olduğunuzda ya da uygulamalarımıza bağlandığınızda sizlere hızlıca geri dönüş yapabilmek, yeni ürünlerden ve kampanyalardan haberdar etmek amacı ile toplanır.

Kişisel Bilgilerin Paylaşımı

Elde edilen kişisel bilgileriniz gizlilik politikası uygun olarak McDonald's ailesi ile paylaşılabilir. McDonald's ailesi olarak bahsedilen kurumlar McDonald's'ın alt kuruluşları, işletmeleri ve birlikte çalışılan üçüncü taraflardır.
Bu üçüncü taraflar sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına birlikte çalıştığımız; promosyon, teklif ve yarışmalar hazırladığımız şirketler, taleplerinizi daha doğru karşılamak ve teknik problemleri ortadan kaldırabilmek adına yardımını aldığımız tedarikçiler, pazarlama ve reklam işlemlerimizi desteklemesi ve geliştirmesi için danıştığımız ajanslardır. Bahsi geçen eylemlerin gerçekleştirilmesi için yalnızca McDonald's'ın izni olduğu sürece bilgileriniz paylaşılacaktır. Bu bilgileri kullanacak olan kurumlar gizlilik politikası ve veri koruması gereğince yalnızca belirtilen eylem için bilgilerinize ulaşabilecektir.
Bizlere izin verdiğiniz sürece McDonald's veya çalıştığımız kurumlardan yeni ürünler, satın alma teklifleri, indirim kuponları, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz özel haberler, bizleri anlatan ve sizinle paylaşmaktan mutlu olduğumuz gelişmeler ve diğer promosyonlar için sizlere e-posta gönderilecektir. Hangi durumda olursa olsun gönderilen e-postaları almak istemediğiniz sürece aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.
McDonald's hukuk ve yasal işlem gerektiren durumlarda zorunluluk hallerinde www.mcdonalds.com.tr'nin bütünlüğünü korumak, isteklerinizi en doğru şekilde karşılamak ve toplum güvenliğini korumak adına yapılan araştırmalarda doğru bilgiyi sağlamak adına için kişisel bilgilerinizi kullanma veya ifşa etme hakkına sahiptir. Ancak gerçekleştirilen bu işlemde bilgileriniz herhangi bir üçüncü tarafla paylaşılmayacaktır.

Çocuklara İlişkin Gizlilik Politikası

McDonald's olarak gizlilik konusunda oldukça duyarlı ve hassasız. Özellikle en değerli müşterlerimizden olan çocuklar ile olan iletişimlerimizde ve gizlilik politikamızda çok dikkatliyiz.
Web sitemizde çocuklar için oyunlar, boyama kitapları gibi onların bilgilerini almamızı gerektirmeyen özellikler bulunmaktadır.
Amacımız 13 yaş altındaki hiçbir çocuğun kişisel bilgilerini ebeveynlerinin izni olmadan ve özel durumlar dışında almamak ve onlar için özgür bir alan sağlamaktır. Bahsedilen özel durumlar, ailelerin izinleri ve gözetimleri altında gerçekleştirilen belirli aktivitelerdir.
13 yaş altındaki çocuklardan edinilen bilgi sadece e-posta adresleri olmaktadır. Bu e-posta adreslerinin toplanma amacı çocuklara yönelik kampanyalardan onları haberdar etmek, promosyonlara ve yarışmalara katılarak ödüller kazanmasını sağlamak veya onlara ekran koruyucu gibi materyaller yollamaktır. E-postalar çocuklara gönderildikten sonra sistemimizden otomatik olarak silinmekte, hiçbir e-posta sistemimizde depolanmamaktadır. E-posta ile iletişime geçtiğimiz hiçbir çocuktan telefon numarası, ev adresi, posta kodu gibi ayrıntılı bilgiler talep edilemez. Bilgilerin yollanması gereken özel durumlarda (gerçekleştirilen aktiviteler ve yarışmalar gibi) yalnızca ailenin gözetimi ve izni altında bilgiler tarafımıza ulaştırılabilir.
McDonald's internet üzerinden gerçekleştirilen aktivitelerde çocukların davranışlarını gözlemlemek için ailelerinden izin almaktadır.

Erişim

McDonald's'a sağlamış olduğunuz tüm bilgilerin kontrolü ve değiştirme hakkı elinizde bulunmaktadır. Veri tabanımızda bulunan bilgileri değiştirmek istiyorsanız ya da iletişim detaylarınız ile ilgili yapmak istediğiniz bir değişiklik söz konusu ise sayfanın en altında bulunan adresler aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Sizlerden edindiğimiz kişisel bilgilerin silinmesini veya bilgilerinizin kullanılmasını durdurmak istediğiniz anda bizlere ulaşarak dileklerinizi belirtebilir, sorunsuzca iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu eylemi gerçekleştirmek için istek formunu doldurmanız yeterli olacaktır.
Aynı şekilde sizlerin gözetimi altında çocuklarınızdan edindiğimiz bilgilerin kullanımını durdurmak ve sildirmek için istek formunu doldurmanız iptal etme sürecini hızlandıracaktır.
Çerezler

Pek çok tarayıcı otomatik olarak çerezleri saklamak için ayarlanmıştır fakat manuel olarak değiştirilebilir durumdadır. Eğer çerezlerin kullanılmasını istemiyorsanız ayarlardan değiştirmek yeterli olacaktır. Ancak çerezler web sitesinde yardımcı rol oynadığı için kaldırdığınız çerezler sitenin düzgün çalışmasını dolayısıyla sizin hızlı ve kaliteli servis almanızı engelleyebilir.

Diğer Web Siteleri

Web sitemizde McDonald's tarafından yönetilmeyen sayfalara yönlendiren linkler bulunabilir. Bu sitelerden herhangi birisini ziyaret ettiğinizde yönlendirilmiş olduğunuz sitenin gizlilik politikalarını dikkate almalısınız. Diğer sitelerin standartlarından ve şirket ilkelerinden McDonald's sorumlu olmamaktadır.

Sosyal Eklentilerin Kullanımı

Web sitemizde ya da tekil sayfalarımızda Facebook Inc'in sahip olduğu Facebook.com'un sosyal eklentileri kullanılmaktadır. Sosyal eklenti içeren bir sayfayı açmak istediğinizde tarayıcınız Facebook sunucularıyla direkt bir bağlantıya geçerek Facebook'a web sitemize giriş yaptığınız bildirimini yollar. Eğer Facebook hesabınıza giriş yapmış iseniz Facebook bildirimi gelen veriler sizin hesabınıza eşleştirir. Eklentinin sahip olduğu “beğen”, “yorum yap” fonksiyonlarını kullandığınızda ilgili veriler tarayıcınız üzerinden Facebook'a gönderilir. Elde edilen verilerin Facebook tarafından kullanılması ve işlenilmesi ile ilgili olarak lütfen Facebook Gizlilik ayarlarına göz atın. Facebook'un web sitemiz üzerinden sizinle ilgili bilgileri toplamasını istemiyorsanız sitemize girmeden önce Facebook hesabınızdan çıkış yapın.

Gizlilik Politikası Değişimleri

McDonald's olarak bazı dönemlerde gerektiği müddette gizlilik politikamızda gerçekleştirebileceğimiz değişiklikler mevcuttur. Yapılan herhangi bir değişiklikte sizleri en iyi şekilde bilgilendirmek adına değişiklikleri bu sayfada belirtmekteyiz. Sizlerin dönemsel olarak bu sayfayı kontrol ettiğinizi varsayarak yaptığımız bu değişiklikler geçmişi kapsamamaktadır.

Bize Ulaşın

Close

Site Kullanım Şartları ve Yasal Uyarı

Anadolu Restoran bu web sitesini ziyaret ettiğinizde, doğrudan (istenilen bilgiyi vermeniz halinde) veya dolaylı olarak (ör: internet giriş kayıtları) sizinle ilgili kişisel bilgi toplayabilir. Bu bilgiler, sadece Anadolu Restoran tarafından istek ve şikâyetleriniz doğrultusunda kullandırılacaktır. Sizden talep edilmeyen kişisel bilgileri bize verdiğiniz takdirde, bu bilgileri bu sitede belirtilen şekilde kullanmamızı onaylamış olmaktasınız.

1- Bu sitenin (www.mcdonalds.com.tr) kullanım hakkı Anadolu Restoran İşletmeleri Ltd. Şti’ne aittir. ( Bundan böyle Anadolu Restoran olarak anılacaktır.) Bu sitede tanıtılan ürünler, yalnızca Türkiye’deki McDonald’s Restoranlarında satılmaktadır ve bu sitede yer alan kampanyalar yalnızca söz konusu kampanyaya katılan restoranlarda geçerlidir. Bu sitede yer alan tüm içerik yalnızca bilgi amaçlıdır. Bu siteden elde edilen bilgiler yetkili satıcı ve servislerden edinebileceğiniz bilgilerin yerine kullanılmaz veya doğru olarak kabul edilmez.

2- Anadolu Restoran, bu web sitesinde yer alan bütün ürün ve hizmetleri, bilgileri ve görsel unsurları önceden bildirimde bulunmaksızın değiştirme hakkını saklı tutar. Metinler, resimler, çizimler, ses, animasyon ve diğer unsurlar telif hakkına tabidir. Bu düzenlemeler ticari kullanım amacıyla kopya edilemez, değiştirilemez, dağıtılamaz veya diğer sitelere gönderilemez. Bu sitede yer alan tüm markalar, ürün isimleri, şirket logo ve amblemleri de ayrıca marka hakkına tabidir. Aksi bir durum veya kullanım her türlü hukuki ve cezai takibatın yapılmasına neden olacaktır.

3- Anadolu Restoran web sitesinin virüs ve benzeri amaçlı yazılımlardan arındırılmış olması için mevcut imkanlar dahilinde tedbir almış olmakla birlikte, nihai güvenliğin sağlanması için kullanıcı, kendi virüs koruma sistemini tedarik etmek ve gerekli korumayı sağlamakla yükümlüdür. Bu çerçevede kullanıcı, Anadolu Restoran sitesine girmesi nedeniyle kendi yazılım ve işletim sistemlerinde oluşabilecek tüm hata ve bunların doğrudan yada dolaylı sonuçlarından kendisinin sorumlu olduğunu kabul eder.

4- Anadolu Restoran web sitesinde yer alan her türlü fiyat, bilgi, resim , açıklama ve haber (kısaca "bilgi") sadece tanıtım ve bilgi verme amaçlıdır. Kullanıcı hiçbir şekilde web sitesinde yer alan "bilgi"lerin hatalı olduğu ya da bu bilgilere istinaden zarara uğradığı iddiasında bulunamaz. Kullanıcı, bilgileri referans alarak bir işlem yapmak niyetinde olduğunda, nihai ve güvenilir enformasyonu Anadolu Restoran’dan temin etmekle yükümlü olduğunu ve web sitesinde yayınlanan bilgilerin güncel olmaması nedeniyle Anadolu Restoran’nın herhangi bir sorumluluğu olmadığını kabul eder.

5- Anadolu Restoran kendi takdirinde olmak üzere sitenin içeriğini dilediği zaman değiştirme, kullanıcılara sağlanan herhangi bir hizmeti değiştirme ya da sona erdirme ve Anadolu Restoran web sitesinde kayıtlı kullanıcı bilgi ve verilerini silme, devretme hakkını saklı tutar. Anadolu Restoran web sitesinin hatasız olması için her türlü tedbir almış olmakla birlikte, sitede mevcut ya da oluşabilecek hatalar ile ilgili herhangi bir garanti verilmemektedir.

6- Resmi makamlardan kullanıcıya yönelik bir suç duyurusu yada resmi soruşturma talebi gelmesi ve/veya kullacının Anadolu Restoran sistemlerinin çalışmasına engel olacak yada işleyişini değiştirecek herhangi bir elektronik sabotaj veya saldırı yaptığının tespit edilmesi halinde, Anadolu Restoran kullanıcının kimlik bilgilerini araştırma ve yasal mercilere bildirimde bulunma hakkına sahiptir.

8- Anadolu Restoran bu web sitesini ziyaret ettiğinizde, doğrudan (istenilen bilgiyi vermeniz halinde) veya dolaylı olarak (ör: internet giriş kayıtları) sizinle ilgili kişisel bilgi toplayabilir. Bu bilgiler, sadece Anadolu Restoran tarafından istek ve şikâyetleriniz doğrultusunda kullandırılacaktır. Ayrıca Anadolu Restoran bu bilgileri, gelecekte, pazarlama, pazar araştırması, satış bilgilerinin takibi ve size ulaşmak gibi amaçlarla kullanmak üzere saklayacaktır. Sizden talep edilmeyen kişisel bilgileri bize verdiğiniz takdirde, bu bilgileri bu sitede belirtilen şekilde kullanmamızı onaylamış olmaktasınız.

9- Anadolu Restoran bu web sitesine veya bu siteden bağlantı yapılarak ulaşılan herhangi bir web sitesine girilmesi veya bunların kullanımından doğabilecek doğrudan veya dolaylı kayıp veya zararlardan Anadolu Restoran sorumlu tutulamaz.

10- İnternetin yapısı gereği bilgiler internet üzerinde yeterli güvenlik önlemleri olmaksızın dolaşabilir ve yetkili olmayan kişiler tarafından alınıp kullanılabilir. Bu kullanım ve kullanımdan doğacak zarar Anadolu Restoran’nın sorumluluğunda değildir.

11- Anadolu Restoran web sitesi, "kullanım şartları"nın herhangi bir maddesini, bildirimde bulunmaksızın değiştirme, yenileme veya iptal hakkına sahiptir. Değiştirilen, yenilenen yada yürürlükten kaldırılan her hüküm, yayın tarihinde tüm kullanıcılar bakımından hüküm ifade edecektir.

12- Kullanıcılar ile Anadolu Restoran arasında ortaya çıkabilecek ihtilâflarda, Anadolu Restoran elektronik kayıtları delil olarak kabul edilecektir. Bu tür ihtilâfların çözümünde işbu kullanım şartı ve yasal uyarı metni esas alınacak olup, İstanbul mahkemeleri ve icra daireleri yetkili olacak ve ihtilâf Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre çözülecektir.

Close

Giriş Yapın

Şifremi Unuttum
Facebook ile Giriş Yap Sizden izinsiz hiçbir şey paylaşılmayacak.
Hesabınız yok mu? Kayıt olun.
Close

Hemen Kayıt Olup Siparişinizi Tamamlayın

Facebook ile Hemen Kayıt Olun Sizden izinsiz hiçbir şey paylaşılmayacak.
Doğum Tarihi
Cinsiyet
Kayıt olarak Kullanım Koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
Kayıt olarak Gizlilik sözleşmesini kabul etmiş sayılırsınız.
Close

Hesabın başarıyla oluşturuldu.

Close

Üyelik kaydınızı tamamlayın.

Üyeliğinizi tamamlamak için adresinize gönderilen aktivasyon mailine tıklayın.

Tekrar gönder
Close

MasterPass Hesabınız Bulundu

McDonald’s siparişlerinizde kullanmak için eklemek ister misiniz?

Close

Şifremi Unuttum