Geri Dön

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Tüm Ürünleri Göster
Patates

Patates | Gıda Güvenliği

McDonald’s’ın tadına doyum olmayan patateslerinin serüveni McDonald’s tarafından onaylanmış patates tohumlarının, verimliliği ve toprak yapısı incelenmiş tarlalarda, eğitimli çiftçiler tarafından ekimi ile başlıyor.

Özenle yetiştirilen patatesler, fabrikaya geldiğinde kabukların kısa süreli buhar haşlaması yöntemi kullanılarak soyulmasıyla başlayan ve tamamen doğal üretim yöntemlerine dayanan birçok aşamadan geçiyor. Belirli bir kıvama ve renge gelene kadar haşlanan patatesler, standart boylarda kesiliyor, küçük boylar eleniyor.

Daha sonra ön kurutma ve ön pişirme işlemlerine tabi tutulan patateslerin böylelikle dış kabuk yapısı oluşturuluyor. Bu işlemler sonucunda, minimum oranda yağ çeken ünlü McDonald’s patatesleri, üstün kalitesine ve standartına ulaşıyor.Tamamen doğal üretim aşamalarından geçen patatesler McDonald’s restorantlarında özel tasarlanmış fritözlerde pişirilip misafirlere  sunuluyor.

Tarladan tepsiye kadar olan tüm bu süreç gerek McDonald’s Tarımsal Güvence Programı, gerekse bağımsız denetim firmalarınca gözetim altında tutuluyor.

mcdonalds.com.tr'yi kullanarak Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.