Geri Dön

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Tüm Ürünleri Göster
Türkiye'de McDonald's - Ekonomiye Katkı

Ekonomiye Katkı

McDonald's'ı anlatırken mutlaka söz edilmesi gereken diğer bir konu da, ekonomi içindeki yeridir. McDonald's, yarattığı olumlu etkiyle faaliyet gösterdiği ülkelerin ekonomilerinde önemli bir rol üstlenir. Bunda McDonald's'ın büyük satış hacminin yanı sıra sistem olarak çok sayıda sektörle ilişkide olmasının da büyük bir payı vardır.

McDonald's sistemi, birçok konuyu kapsayan ayrıntılı bir sistemdir. McDonald's, faaliyet gösterdiği her ülkede, malzeme üreticilerinden mimarlara, avukatlardan finans uzmanlarına, reklam ve halkla ilişkiler ajanslarından inşaat firmalarına kadar, birbirinden çok farklı alanlardaki kişi ve kuruluşun müşterisi olur. Ve sistemini mükemmel kılmak için geliştirdiği yöntemleri bu kişi ve kuruluşlarla paylaşır. Birlikte çalıştığı firmaların iş hacmini büyütürken, onlara dünyanın en büyük şirketlerinden birinin deneyimlerinden yararlanma fırsatı yaratır. Tarımın çeşitli kesimlerinde faaliyet gösterenler ile hayvancılıkla uğraşanlara, tarım ve hayvancılığa yönelik yeni prosedürleri aktararak, daha iyi verim almalarını sağlar. Gıda teknolojisi, üretim, paketleme, soğuk muhafaza ve dağıtım gibi konularda üreticilerine çeşitli bilgi ve yöntemler aktarır.

McDonald's'ın Türkiye'deki yerleşimi, yurtdışında McDonald's ile köklü ilişkileri olan pek çok yabancı üretici firmanın da Türkiye'ye yatırım yaparak harekete geçmelerini sağlamıştır. Baharat ve çeşitli sos ürünleriyle ünlü McCormick ve temizlik maddeleri üreten Sealed Air, ekmek üreten East Balt ve depolama ve lojistik dağıtım hizmeti veren Havi de McDonald's aracılığı ile Türkiye'de yatırım yapan firmalardır. Bu firmaların Türkiye'de faaliyete başlamaları, hem ülkemize yabancı sermaye akışının ve yeni ihracat imkanlarının doğmasını hem de yeni teknolojilerin ülkemize taşınmasıyla çeşitli sektörlerin gelişmesini sağlamaktadır.

McDonald's, Türkiye'de faaliyet gösterdiği 25 yıldır, satınalma hacminin %95'inden fazlasını Türkiye'den temin etmektedir. McDonald's, Türkiye'de beraber çalıştığı yerli üreticilerin dünya ile rekabet edebilir üretim standartlarına ulaştırılmasında önemli bir rol oynarken bu üreticileri Türkiye dışında başka ülkelerdeki McDonald's restoranlarına da ürün sağlayabilir niteliğe kavuşturdu. Bugün halen, Türkiye'de üretim yapan birçok firma gerek Avrupa gerekse Orta Doğu bölgesindeki diğer McDonald's restoranlarına da ihracat yapmaktadır. Bugüne kadar bu anlamda yapılan ihracatlar 100 milyon doları geçmiş durumdadır. Buna karşılık bugüne kadar yapılan toplam ithalatlar ise sadece 39 milyon dolar seviyelerindedir. 25 yıldan beri Türkiye'de kurulu, çalışanları Türk olan, hammaddelerinin Türkiye'de yetiştirildiği, çoğunluğu %100 Türk sermayeli firmalardan yapılan tedarik hacmi yıllık olarak toplam 60 milyon dolar civarındadır.

McDonald's'ın ekonomi üstündeki bir diğer olumlu etkisi de istihdamdır. McDonald's iyi bir müşteri olduğu kadar, iyi de bir işverendir. Türkiye'de McDonald's, 160'tan fazla restoranıyla 4000'den fazla çalışan için iş imkanı demektir. Ve iş imkanı yaratmanın ötesinde McDonald's, çalışanlarına verdiği eğitimle de olumlu bir örnek oluşturur.
 

mcdonalds.com.tr'yi kullanarak Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.