Geri Dön

Sizin İçin Önerdiklerimiz

Tüm Ürünleri Göster
Franchising Sistemi

Franchising Sistemi

McDonald's, kendi geliştirdiği restoranların işletmeciliğiyle ilgili lisans verir.
Verilen lisans, işletmecilerin McDonald's adı ve markası altında ticari
faaliyette bulunmasına hak tanır.

 • McDonald's, işletmeciliği sadece şahsın kendisine verir. Bu kişi başkalarıyla parasal ya da başka şekilde ortaklık içinde olamaz. Şirketlere işletmecilik veremez.
 • İşletmecinin, tüm zaman ve gücünü restoranın işletilmesine ve idaresine ayırması gerektiğinden; McDonald's işletmecisi başka işlerin sorumluluğunda ya da yönetiminde olamaz.
 • İşletmeciler her zaman işinin başında olan işletmecilerdir, uzaktan idare edenler değildirler.
 • McDonald's bir bölge imtiyazı vermemektedir, verilen lisans yalnızca bir restoranın işletmeciliği ile sınırlıdır.
 • Yatırım maliyeti restoranın tipine ve büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte 400.000- 500.000 USD + KDV arasındadır.
 • İşletmeci adayı ile 10 yıllık sözleşme yapılır. İşletmeci adayı, McDonald’s’a 30.000 USD + KDV başlangıç ücreti öder.
 • İşletmeci, lisans aldığı süre boyunca, aylık net satışları üzerinden reklam katkı payı, belli bir yüzde geliştirme ücreti ve isim hakkı ücreti ödemektedir.

McDonald's, büyüme stratejilerine uygun olarak, Türkiye genelinde nerelerde restoran açılacağını bir öncelik sırasına koyar ve uygun bir emlak bulunabildiği takdirde gayrimenkul’ü kiralar veya satın alır. Tadilat projeleri, inşaat işleri, dekorasyon ve ekipmanının tespiti ile ilgili yatırım McDonald's tarafından yapılır. İşletmeciler restoranın başına geçerken mutfak ekipmanları, oturma grupları, dekor ve iç-dış reklam panoları gibi eşyaların yatırımını yapar. Bu yatırım, restoranın büyüklüğüne göre değişmektedir.


EĞİTİMİNİZ

McDonald's işletmecilerinin başarılarının bir nedeni ise lisans almadan önce katıldıkları, en ince detayına kadar McDonald's işini öğrendikleri eğitim programıdır. Bu program, katılım ve performansa bağlı olarak 6 - 8 ay sürmektedir. Full-time olan bu program genellikle restoranlarımızda geçmekte, ayrıca merkez ofisimiz tarafından verilen kurslarla takviye edilmekte ve değişik birçok safhadan oluşmaktadır.İlk iki ay temel operasyon öğretilmekte ve bunu takip eden süre ise değişik müdür sorumluluk ve görevlerinin gösterilmesini kapsamaktadır. En son olarak da Hamburger Üniversitesi tarafından verilen “Restoran Liderlik Uygulamaları Kursu”una katılım sağlanmasıyla işletmecilik eğitimleri tamamlanmış olur.  Ayrıca bu program süresince işletmeci adayı bazı seminer ve konferanslara katılır ve McDonald's yetkilileriyle temaslarında A'dan Z'ye McDonald's işiyle ilgili bilgilendirilir. Sadece, bu eğitim programını başarıyla tamamlayan kişiler McDonald's lisansını alma  imkanına kavuşabilirler.


MÜRACAAT ve SEÇİM

McDonald's'ın başarısı büyük oranda işletmecilerinin üstün niteliklerine dayanır. Bu yüzden McDonald's, işletmecilerinin seçimi konusunda çok titiz davranır.

Bir McDonald's lisansı için müracaatlar “Başvuru Formu”nun doldurulup CV’niz ile birlikte web sayfası üzerinden göndermeniz tarafımıza ulaştırılmasıyla başlar.

Seçim süreci dört adımdan oluşur;

 • Başvuru formunun değerlendirilmesi,
 • İlk mülakat,
 • İstanbul’da McDonald’s tarafından uygun bulunan bir restoranda gerçekleşen 5 günlük "İş Başında Değerlendirme" (İBD) programı,
 • Üst yönetimle yapılan son mülakat.
 • Bir önceki adım, her iki taraf için olumlu ise bir sonraki adıma geçilir. İşletmeci adayı, karşılıklı nihai mutabakattan sonra 6 – 8  ay sürecek uzun eğitim programına başlar.


SORULARINIZ

Umarız ki bu bilgiler McDonald's işletmecisi olmanın getireceği avantajlar ile ilgili sorularınıza cevap vermiştir. Şayet ek bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız; ( 0212 ) 336 34 00 numaralı telefondan Franchising Departmanı'nı arayabilirsiniz. Mesleki başarınızı, artık kişisel başarıya dönüştürmenin zamanının geldiğini ve asıl önemlisi, seçkin McDonald's ailesinin üyesi olmak için gerekli niteliklere sahip olduğunuzu düşünüyorsanız, Web sayfamızda yer alan “Başvuru Formunu”  eksiksiz doldurup, CV’niz ile birlikte web sayfası üzerinden göndermeniz başarılı bir geleceğe adım atmanızda yeterli olacaktır.  

McDonald's'a ve McDonald's işletmecilik sistemine gösterdiğiniz ilgiye tekrar teşekkür ederiz.

mcdonalds.com.tr'yi kullanarak Gizlilik Politikamızı ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz.