Kapat

FRANCHISING

FRANCHISING

Dünyanın bir numaralı Franchising Ailesi’ne katılıp başarı öykünüze başlayabilirsiniz.

McDONALD'S VE İŞLETMECİLİK

McDonald's zincirinin yüksek kaliteli bir iş organizasyonu olarak tanınması ve en iyi lisans imkanlarından birisi olmasının temel nedeni, başarısının büyük oranda işletmecilerinin üstün niteliklerine dayanmasıdır. Tabii, bu başarıyı pekiştiren diğer unsur, yüksek kalitede verilen McDonald's eğitim programlarıdır. McDonald’s, kendi geliştirdiği restoranların işletmeciliğiyle ilgili lisans vererek, işletmecilerin McDonald’s adı ve markası altında ticari faaliyette bulunmasına hak tanır.

 • McDonald’s, işletmeciliği sadece şahsın kendisine verir. Bu kişi başkalarıyla parasal ya da başka şekilde ortaklık içinde olamaz. Şirketlere işletmecilik veremez.
 • İşletmeci, tüm zaman ve gücünü restoranın işletilmesine ve idaresine ayırmakla yükümlü olduğundan, başka işlerin sorumluluğunda ya da yönetiminde olamaz.
 • İşletmeci her zaman işlerinin başında olur, uzaktan idare edemez.
 • McDonald’s bölge imtiyazı vermemektedir, verilen lisans yalnızca bir restoranın işletmeciliği ile sınırlıdır.
 • Yatırım maliyeti restoranın tipine ve büyüklüğüne bağlı olmakla birlikte 250.000$ - 400.000$+ KDV arasındadır.
 • İşletmeci adayı ile 10 yıllık sözleşme yapılır. İşletmeci adayı, McDonald’s’a 30.000$ + KDV başlangıç ücreti öder.
 • İşletmeci, lisans aldığı süre boyunca, aylık net satışları üzerinden reklam katkı payı, belli bir yüzde geliştirme ücreti ve isim hakkı ücreti öder.

McDonald’s, büyüme stratejilerine uygun olarak, Türkiye genelinde nerelerde restoran açılacağını öncelik sırasına koyar ve uygun bir emlak bulunduğunda gayrimenkulü kiralar veya satın alır. Tadilat projeleri, inşaat işleri, dekorasyon ve ekipmanının tespiti ile ilgili yatırım McDonald’s tarafından yapılır. İşletmeciler restoranın başına geçerken mutfak ekipmanları, oturma grupları, dekor ve iç-dış reklam panoları gibi eşyaların yatırımını yapar. Bu yatırım, restoranın büyüklüğüne göre değişebilir.

İşletmecilerimizden beklediğimiz temel özellikler:

 • Girişimci bir ruh ve başarma tutkusu.
 • İnsan yönetimi ve finansal yönetimde geniş tecrübeler.
 • Tüm zaman ve gücünü restoran yönetimi için harcama isteği ve imkanı.
 • Askerliğini tamamlamış olmak.
 • Katılıma bağlı olarak 6 - 8 ay süren eğitim programını tamamlayabilmek.
 • McDonald's işletmeciliğinin gerektirdiği yatırımları karşılayabilecek finansal imkanlara şahsen sahip olmak.

Müracaat-Eğitim-Seçim

McDonald’s’ın başarısı büyük oranda işletmecilerinin üstün niteliklerine dayanır. Bu yüzden McDonald’s, işletmecilerinin seçimi konusunda çok titiz davranır. Bir McDonald’s lisansı için müracaatlar “Başvuru Formu”nun doldurulup CV’niz ile birlikte web sayfası üzerinden göndermeniz tarafımıza ulaştırılmasıyla başlar.

McDonald’s işletmecilerinin başarılarının bir diğer nedeni ise lisans almadan önce katıldıkları, en ince detayına kadar McDonald’s işletme kültürünü öğrendikleri eğitim programıdır. Full-time olan program, katılım ve performansa göre 6-8 ay sürer. Birçok safhadan oluşan eğitimler genellikle restoranlarda gerçekleşirken, merkez ofisimiz tarafından verilen kurslarla takviye edilir. İlk iki ay temel operasyon eğitimi verilirken, bunu takip eden zaman diliminde farklı müdür sorumluluk ve görevleri öğretilir. Son aşamaya geçilmesiyle birlikte Hamburger Üniversitesi tarafından düzenlenen Restoran Liderlik Uygulamaları Kursu ile katılımcılara işletmecilik eğitimleri verilir ve program tamamlanır. Program sürecince işletmeci adayları bir takım seminer ve konferanslara katılarak McDonald’s yetkililerinden McDonald’s iş akışı hakkında A’dan Z’ye bilgi alır. Bu eğitim programını başarıyla tamamlayan katılımcılar McDonald’s lisansını alma imkanına kavuşabilirler.

Seçim süreci dört adımdan oluşur;

 • Başvuru formunun değerlendirilmesi, olumlu ise ilk mülakat,
 • İstanbul’da McDonald’s tarafından uygun bulunan bir restoranda gerçekleşen 5 günlük "İş Başında Değerlendirme" (İBD) programı,
 • Üst yönetimle yapılan son mülakat,
 • Bir önceki adım, her iki taraf için olumlu ise bir sonraki adıma geçilir. İşletmeci adayı, karşılıklı nihai mutabakattan sonra 6 – 8 ay sürecek uzun eğitim programına başlar.

McDonald’s işletmeciliği hakkında daha fazla bilgi için 0212 336 34 00 numaralı telefondan Franchising Departmanı’na ulaşabilirsiniz. Web adresimizde bulunan Başvuru Formu’nu eksiksiz olarak doldurup, öz geçmişinizle birlikte göndermeniz yeterlidir.

McDonald's işletmecilik sistemine gösterdiğiniz ilgi için tekrar teşekkür ederiz.