Bunları Biliyor musunuz?

 • McDonald's ayranını hangi kuruluş üretir?
  McDonald's ayranları, McDonald's kalite standartlarına uygun olarak, Eker firması tarafından üretilir.

 • McDonald's dondurmaları hangi sütten yapılır?
  Tüm McDonald's dondurmalarının malzemelerinin % 99'undan fazlası yüksek kalitedeki taze inek sütünden oluşur. İçeriğiningeri kalanı ise süt tozudur.
   
 • McDonald's'ın ekmek üreticisi hangi firmadır?
  McDonald's ekmekleri, Gebze'de East Balt Gıda firması tarafından yerli buğday kullanılarak, el değmeden, McDonald's standartlarına göre ileri teknoloji ile üretilir.
 • Türkiye'deki McDonald's'ın hamburger ve tavuk etlerinin üreticisi kimdir?
  Pınar Et, McDonald's'ın 1986 yılında Türkiye'de faaliyete geçtiği ilk günden itibaren et ve tavuk tedarikçisidir.
   
 • McDonald's hamburger etlerinin içinde katkı maddesi bulunur mu?
  McDonald's hamburgerleri yüzde 100 dana etidir ve içinde hiçbir katkı maddesi ya da ekstra yağ ilavesi yoktur. Paslanmaz çelik yüzeyli ızgaralarda piştikten sonra üzerlerine belirli miktarda sadece tuz ve karabiber karışımı serpilir.
   
 • McDonald's etleri için kullanılan hayvanlar nasıl kesilir?
  Kesimler Pınar Et'in entegre tesislerinde, İslami kurallara ve Hayvan Refahı prensiplerine uygun, yüksek standartlarda, veteriner hekim kontrolünde kesim yapılmaktadır.
 • Türkiye'deki McDonald's ürünlerinde kullandığı hammaddeleri nereden tedarik eder?
  Türkiye'deki McDonald's'ta satılan ürünlerin yüzde 98'i Türkiye'de üretilir. Geri kalan %2'lik gruba giren pie'lar, sandviçlere konan hardal sos, bazı paketleme malzemeleri ve çocuk menülerinde kullanılan oyuncaklar yurtdışından gelir. Pie'lar İngiltere'den, hardal sos Almanya'dan, paketleme malzemeleri Fransa'dan ve Uzakdoğu'da üretilen çocuk menülerinin oyuncakları Avrupa'dan sağlanmaktadır.
   
 • Türkiye'deki McDonald's'ın işbirliği yaptığı Türk üreticiler, başka ülkelerdeki McDonald's restoranlarına ürün tedarik ederler mi?
  Türkiye'de McDonald's'a üretim yapan firmalar yurtdışındaki McDonald's restoranlarına da turşu, sos, sos hammaddesi, marul, patates, karton bardak gibi bir çok ürünü ihraç ederler.
   
 • McDonald's'ın dünyadaki 33 bini aşkın restoranından sadece Türk restoranlarında bulabileceğiniz ürünler var mıdır?
  McDonald's, yerel lezzetlere ve Türk damak tadına önem verir. Ayran, Double Köfteburger ve Izgara Tavuklu Sandviç gibi ürünler sadece Türkiye'deki restoranlarda bulunur. Bunun yanı sıra, yine bazı dönemlerde promosyonel olarak ya da döneme özgü satışa sunulan Ramazan Menüsü'ndeki çorba ya da keşkül gibi ürünler de sadece Türkiye'de servis edilir.
   
 • McDonald's'ta gıda güvenliği nasıl sağlanır?
  McDonald's kalite anlayışının temelinde gıda güvenliği yatar. McDonald's'ta son ürün kalite kontrolü anlayışından ziyade ürünün kalite ve gıda güvenliğinin baştan sağlanması için sistemler uygulanır. Bu yüzden McDonald's'ta kalite ve gıda güvenliği en başından, tüm aşamalar için tasarlanır. McDonald's Kalite Tasarım Süreci'nin aşamaları şu şekildedir:
  . İyi Üretim Uygulamaları (GMP)
  . Üretimin Her Aşamasının Kontrolü (Proses Kontrolü)
  . İzlenebilirlik (Traceability)
  . HACCP (Tehlike Analizleri ve Kritik Kontrol Noktaları)
  . İç ve Dış Bağımsız Denetimler (AIB, EFSIS, Yerel Bakanlık Ziyaretleri)
 • Türkiye'deki McDonald's'ın ketçap ve mayonez üreticisi kimdir?
  McDonald's restoranlarında kullanılan ve sunulan ketçap ve mayonezin üreticisi Tat 'tır.
   
 • Türkiye'deki McDonald's'ın patates üreticisi kimdir? Patatesler nasıl üretilir?
  McDonald's patates üreticisi, Konya Şeker firmasıdır. Patates kızartmaları için yüzde 100 yerli hammadde ve yerli üretim patatesleri kullanılır. Üretim; buharla soyma, kesme, haşlama, nem dengeleme gibi tamamen doğal işlemler ile gerçekleşir. Üretimdeki tüm süreç aşamaları, ürünün mükemmel iç ve dış yapısını oluşturmak ve aynı zamanda ürünün son kızartma sırasında minimum yağ çekmesi için tasarlanmıştır. Özel ekipmanlarda, belirlenmiş süre ve sıcaklıklarda en az yağ çekecek şekilde doğal yollarla üretilen ünlü McDonald's patates kızartmaları, evlerde kızartılan patateslere oranla yüzde 12 daha az yağ çeker.
 • Hamburgerlerin içine konan sosların üreticisi kim?
  Hamburger soslarımızın üreticisi McCormick Türkiye'dir.
 • McDonald's salatalarına sos eklenir mi?
  McDonald's salataları sossuz olarak hazırlanır ve sunulur.
  Sos eklemek isteyen misafirler için, restoranlarda Unilever ve Ana Gıda (Kırlangıç) tarafından üretilen, kapalı poşette, hazır soslar bulunur.
 • McDonald's tavuklu McNugget ürünleri nasıl hazırlanır?
  McDonald's tavuklu McNuggets ürünü yüzde 100 tavuk but ve göğüs etinden hazırlanır ve nişasta/un/tuz/baharattan oluşan karışımla kaplanır.
 • Türkiye'deki McDonald's'nin turşu ve salatalarının üreticisi hangi firmadır?
  Türkiye'deki McDonald's'ın turşu ve salatalarını, İzmir tesislerinde Fersan firması üretir. Fersan'ın Türkiye'deki McDonald's ve Avrupa ve Uzakdoğu'daki McDonald's sistemine ihraç ettiği turşu dilimleri için yılda 6 milyon kilo taze salatalık kullanılır.
 • McDonald's'da salatalarının ve yeşilliklerinin temizliği nasıl sağlanır? Salatalar, restoranlarda mı yıkanır?
  McDonald's salataları, öncelikle sözleşmeli çiftçiler tarafından tohumundan itibaren kontrollü sistemlerle yetiştirilir ve Fersan firmasının yüksek teknoloji içeren salata kesme, yıkama ve paketleme tesislerinde hazır hale getirilir. Soğukta muhafaza edilen salatalar, hazır paketli bir şekilde ve soğuk zincir dahilinde, taze olarak restoranlara ulaştırılır. Tüm bu işlemler sırasında çok detaylı ve titiz McDonald's standartları uygulanır: 1 kilo salata için, yıkama sırasında 5.5 litre su kullanılır. Özel olarak yetiştirilmiş salataların kıtır kıtır olması ve tazeliğini devam ettirebilmesi için yıkandığı suyun derecesi bile kritiktir. Salatalar, tarladan restorana kadar hammadde ve üretimin her aşamasında izlenebilirlik özelliğine sahiptir.
   
 • McDonald's hamburgerlerindeki turşular nasıl hep böyle aynı olabiliyor?
  McDonald's'ta standartlar, her zaman her yerde aynı kaliteyi sunmak üzerine inşa edilmiştir. McDonald's'ta turşu dilimlerinin kalınlıkları bile standarttır.
   
 • Türkiye'deki McDonald's restoranlarında hangi kızartma yağı kullanılır?
  Türkiye'deki McDonald's restoranlarında Adana'daki Marsan firması tarafından üretilen yüzde 100 bitkisel kanola yağı kullanılır.
   
 • Kullanılmış kızartma yağları geri dönüşüme veriliyor mu?
  McDonald's restoranlarında kullanılan kızartma yağları, Çevre Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş şirketlerin, bitkisel atık yağı geri kazanma tesislerinde,T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 2872 sayılı atıklarla ilgili yönetmeliği esaslarına uygun olarak, çevre ve insan sağlığına zarar oluşturmayacak şekilde ve sadece biyodizel üretiminde kullanılmak üzere geri dönüştürülür.
   
 • McDonald's Açık Mutfak uygulaması nedir?
  McDonald's misafirlerinin ne yediklerini, nasıl hazırlandığını, nasıl korunduğunu, tüm hijyen ve gıda güvenliği standartlarını ve uygulamalarını yani McDonald's farkını ve özenini görmeleri ve onların ürünler ve şirket ile ilgili sorularını cevaplamak üzere düzenledikleri Mini Turlar'ın tüm restoranlara uygulanmasıdır.
   
 • McDonald's Türkiye, restoranlarında kaç kişiye istihdam sağlar?
  McDonald's Türkiye restoranlarında yaklaşık 4000 kişi çalışmaktadır.
   
 • Yemek tepsilerinde bazen hiç açılmamış, hiç kullanılmamış ketçap veya mayonez poşetleri kalıyor. Bu ketçap, mayonez veya sos poşetlerine ne olur?
  McDonald's'Ta Güvenli Yiyecek Prosedürleri'ne göre bir misafire sunulan herhangi bir yiyecek, hiç kullanılmamış veya ambalajı hiç açılmamış olsa bile asla tekrar kullanılmaz, ikinci bir kişiye asla sunulmaz. McDonald's, gıda güvenliği ile ilgili risk almaz!
   
 • Restoranlarda yerler ne sıklıkta silinir?
  Ortalama bir McDonald's restoranında yerler günde 24 kez paspaslanır.
   
 • McDonald's restoranlarında çalışanlar ellerini ne sıklıkta eller yıkar?
  McDonald's temizlik ve sanitasyon kurallarına göre, restoranda bulunan herkes her yarım saatte bir ellerini prosedüre uygun olarak yıkamak zorundadır. Eller bir yere değmemiş olsa bile yarım saatte bir sanitize etme kuralı geçerlidir.
   
 • McDonald's'da tavuk ürünleri nasıl kızartılır?
  McChicken TM, Chicken McNuggets TM, Tavuklu Burgerler de diğer tüm ürünler gibi McDonald's güvenli yiyecek kurallarına göre pişirilir. Bu kurallara göre tavuk ürünlerinin belli bir iç sıcaklığa ulaşması (74C) için pişme süreleri, kalite ve lezzetleri konusunda McDonald's'ın yüksek standartları uygulanır. Tavuk ürünlerinin kızartma sepetleri, kızartıldıkları fritözler (vatlar) ayrı ayrıdır. Pişme derecesi ve saniye detayına kadar pişme süresi ayrı ayrı belirlenmiş fritözlerde pişerler. Bu fritözler, pişme süresi dolduğu zaman sesli sinyalle ürünün kaldırılması gerektiği uyarısını yapar.
   
 • McDonald's restoranlarında etlerin pişirildiği ızgaraların özellikleri nelerdir?
  McDonald's etleri, en güvenli, kaliteli, doğru sıcaklıkta ve lezzetli ürünü sunabilmeyi hedefleyen McDonald's standartlarına uygun özel ızgaralarda pişirilir:
  . Hamburger ve Quarter Pounder gibi farklı sandviçlerin etleri, bu etlerin özelliklerine göre ayarlanmış farklı ızgaralarda pişer ve farklı etlerle ızgaralar karıştırılmaz.
  . Izgaraların üst kapak ve alt kapak sıcaklık dereceleri farklıdır ve standarttır.
  . Her etin pişme süresi McDonald's'ta saniyesine kadar belirlenmiştir. Farklı etlerin pişme süresi farklıdır.
  . Etlerin pişme süresi ve ızgaraların sıcaklığı konusunda en ufak bir standart dışı uygulamanın olmasını önlemek amacıyla akıllı ızgaralar kullanılır: Izgaralarda pişme süreleri ve sıcaklık dereceleri otomatik olarak ayarlanır ve pişme süresi dolduğu zaman ızgaralar, sesli bir sinyal vererek otomatik olarak açılır.
   
 • McDonald's restoranlarında bütün ürünler aynı yağda mı kızartılır?
  Kızartma tüm ürünler, kendi özel fritözlerinde kızartılır. Fritöze yerleştirilen sepetleri bile ayrı formattadır, birbirleriyle karıştırılmaz. Örneğin McNuggets sepeti ile McChicken sepeti ayrıdır.
   
 • Pişmiş McDonald's etinin özelliği nedir?
  McDonald's için pişmiş etinin en büyük özelliği güvenli ve sağlıklı olmasıdır:
  Güvenli olduğunu garantilemek için etler, merkez sıcaklığı en az 69C olana kadar pişirilir.
   
 • McDonald's'ta soğuk zincir nedir?
  Donmuş gıda maddelerinin raf ömrü süresince sağlıklı ve taze kalmasını sağlamak amacıyla minimum -18 °C'de dondurulduktan sonra kesintisiz aynı ısı derecesinde taşınması ve depolanması işlemidir. McDonald's'ta soğuk zincirin sürekliliği için, ürünlerin üreticiden alınması, depolanması, sevkiyatı ve restoranlara teslimi boyunca tüm aşamalarda casus termometreler ve bilgisayar sistemleriyle sıcaklıklar kontrol ve takip edilir.

 

Close

McDonald's İnternet Gizlilik Sözleşmesi

McDonald's Türkiye olarak www.mcdonalds.com.tr'yi ziyaret etmiş olan kullanıcılarımızı gizlilik sözleşmemiz ve kişisel bilgilerin toplanması hakkında bilgilendirmekten mutluluk duyarız. Bu sözleşmede yer alacak maddeler aşağıdaki gibidir.

- Topladığımız Bilgi Türleri ve Toplanış Şekli
- Kişisel Bilgilerin Paylaşımı
- Çocuklara İlişkin Gizlilik Politikası
- Erişim
- Çerezler
- Diğer Web Siteleri
- Sosyal Eklentilerin Kullanımı
- Gizlilik Politikası Değişimleri
- Bize Nasıl Ulaşabilirsiniz

Topladığımız Bilgi Türleri ve Toplanış Şekli

McDonald's yalnızca sizin tarafınızdan sağlanan bilgileri toplar. Bu bilgiler ad, soyad, adres ve e-posta adresinizi, Facebook ve Google kullanıcı adınızı kapsayan temel bilgilerdir. Kişisel bilgileriniz herhangi bir sitemize üye olduğunuzda ya da uygulamalarımıza bağlandığınızda sizlere hızlıca geri dönüş yapabilmek, yeni ürünlerden ve kampanyalardan haberdar etmek amacı ile toplanır.

Kişisel Bilgilerin Paylaşımı

Elde edilen kişisel bilgileriniz gizlilik politikası uygun olarak McDonald's ailesi ile paylaşılabilir. McDonald's ailesi olarak bahsedilen kurumlar McDonald's'ın alt kuruluşları, işletmeleri ve birlikte çalışılan üçüncü taraflardır.
Bu üçüncü taraflar sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına birlikte çalıştığımız; promosyon, teklif ve yarışmalar hazırladığımız şirketler, taleplerinizi daha doğru karşılamak ve teknik problemleri ortadan kaldırabilmek adına yardımını aldığımız tedarikçiler, pazarlama ve reklam işlemlerimizi desteklemesi ve geliştirmesi için danıştığımız ajanslardır. Bahsi geçen eylemlerin gerçekleştirilmesi için yalnızca McDonald's'ın izni olduğu sürece bilgileriniz paylaşılacaktır. Bu bilgileri kullanacak olan kurumlar gizlilik politikası ve veri koruması gereğince yalnızca belirtilen eylem için bilgilerinize ulaşabilecektir.
Bizlere izin verdiğiniz sürece McDonald's veya çalıştığımız kurumlardan yeni ürünler, satın alma teklifleri, indirim kuponları, ilginizi çekebileceğini düşündüğümüz özel haberler, bizleri anlatan ve sizinle paylaşmaktan mutlu olduğumuz gelişmeler ve diğer promosyonlar için sizlere e-posta gönderilecektir. Hangi durumda olursa olsun gönderilen e-postaları almak istemediğiniz sürece aboneliğinizi iptal edebilirsiniz.
McDonald's hukuk ve yasal işlem gerektiren durumlarda zorunluluk hallerinde www.mcdonalds.com.tr'nin bütünlüğünü korumak, isteklerinizi en doğru şekilde karşılamak ve toplum güvenliğini korumak adına yapılan araştırmalarda doğru bilgiyi sağlamak adına için kişisel bilgilerinizi kullanma veya ifşa etme hakkına sahiptir. Ancak gerçekleştirilen bu işlemde bilgileriniz herhangi bir üçüncü tarafla paylaşılmayacaktır.

Çocuklara İlişkin Gizlilik Politikası

McDonald's olarak gizlilik konusunda oldukça duyarlı ve hassasız. Özellikle en değerli müşterlerimizden olan çocuklar ile olan iletişimlerimizde ve gizlilik politikamızda çok dikkatliyiz.
Web sitemizde çocuklar için oyunlar, boyama kitapları gibi onların bilgilerini almamızı gerektirmeyen özellikler bulunmaktadır.
Amacımız 13 yaş altındaki hiçbir çocuğun kişisel bilgilerini ebeveynlerinin izni olmadan ve özel durumlar dışında almamak ve onlar için özgür bir alan sağlamaktır. Bahsedilen özel durumlar, ailelerin izinleri ve gözetimleri altında gerçekleştirilen belirli aktivitelerdir.
13 yaş altındaki çocuklardan edinilen bilgi sadece e-posta adresleri olmaktadır. Bu e-posta adreslerinin toplanma amacı çocuklara yönelik kampanyalardan onları haberdar etmek, promosyonlara ve yarışmalara katılarak ödüller kazanmasını sağlamak veya onlara ekran koruyucu gibi materyaller yollamaktır. E-postalar çocuklara gönderildikten sonra sistemimizden otomatik olarak silinmekte, hiçbir e-posta sistemimizde depolanmamaktadır. E-posta ile iletişime geçtiğimiz hiçbir çocuktan telefon numarası, ev adresi, posta kodu gibi ayrıntılı bilgiler talep edilemez. Bilgilerin yollanması gereken özel durumlarda (gerçekleştirilen aktiviteler ve yarışmalar gibi) yalnızca ailenin gözetimi ve izni altında bilgiler tarafımıza ulaştırılabilir.
McDonald's internet üzerinden gerçekleştirilen aktivitelerde çocukların davranışlarını gözlemlemek için ailelerinden izin almaktadır.

Erişim

McDonald's'a sağlamış olduğunuz tüm bilgilerin kontrolü ve değiştirme hakkı elinizde bulunmaktadır. Veri tabanımızda bulunan bilgileri değiştirmek istiyorsanız ya da iletişim detaylarınız ile ilgili yapmak istediğiniz bir değişiklik söz konusu ise sayfanın en altında bulunan adresler aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Sizlerden edindiğimiz kişisel bilgilerin silinmesini veya bilgilerinizin kullanılmasını durdurmak istediğiniz anda bizlere ulaşarak dileklerinizi belirtebilir, sorunsuzca iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu eylemi gerçekleştirmek için istek formunu doldurmanız yeterli olacaktır.
Aynı şekilde sizlerin gözetimi altında çocuklarınızdan edindiğimiz bilgilerin kullanımını durdurmak ve sildirmek için istek formunu doldurmanız iptal etme sürecini hızlandıracaktır.
Çerezler

Pek çok tarayıcı otomatik olarak çerezleri saklamak için ayarlanmıştır fakat manuel olarak değiştirilebilir durumdadır. Eğer çerezlerin kullanılmasını istemiyorsanız ayarlardan değiştirmek yeterli olacaktır. Ancak çerezler web sitesinde yardımcı rol oynadığı için kaldırdığınız çerezler sitenin düzgün çalışmasını dolayısıyla sizin hızlı ve kaliteli servis almanızı engelleyebilir.

Diğer Web Siteleri

Web sitemizde McDonald's tarafından yönetilmeyen sayfalara yönlendiren linkler bulunabilir. Bu sitelerden herhangi birisini ziyaret ettiğinizde yönlendirilmiş olduğunuz sitenin gizlilik politikalarını dikkate almalısınız. Diğer sitelerin standartlarından ve şirket ilkelerinden McDonald's sorumlu olmamaktadır.

Sosyal Eklentilerin Kullanımı

Web sitemizde ya da tekil sayfalarımızda Facebook Inc'in sahip olduğu Facebook.com'un sosyal eklentileri kullanılmaktadır. Sosyal eklenti içeren bir sayfayı açmak istediğinizde tarayıcınız Facebook sunucularıyla direkt bir bağlantıya geçerek Facebook'a web sitemize giriş yaptığınız bildirimini yollar. Eğer Facebook hesabınıza giriş yapmış iseniz Facebook bildirimi gelen veriler sizin hesabınıza eşleştirir. Eklentinin sahip olduğu “beğen”, “yorum yap” fonksiyonlarını kullandığınızda ilgili veriler tarayıcınız üzerinden Facebook'a gönderilir. Elde edilen verilerin Facebook tarafından kullanılması ve işlenilmesi ile ilgili olarak lütfen Facebook Gizlilik ayarlarına göz atın. Facebook'un web sitemiz üzerinden sizinle ilgili bilgileri toplamasını istemiyorsanız sitemize girmeden önce Facebook hesabınızdan çıkış yapın.

Gizlilik Politikası Değişimleri

McDonald's olarak bazı dönemlerde gerektiği müddette gizlilik politikamızda gerçekleştirebileceğimiz değişiklikler mevcuttur. Yapılan herhangi bir değişiklikte sizleri en iyi şekilde bilgilendirmek adına değişiklikleri bu sayfada belirtmekteyiz. Sizlerin dönemsel olarak bu sayfayı kontrol ettiğinizi varsayarak yaptığımız bu değişiklikler geçmişi kapsamamaktadır.

Bize Ulaşın

Close

Giriş Yapın

Şifremi Unuttum
Facebook ile Giriş Yap Sizden izinsiz hiçbir şey paylaşılmayacak.
Hesabınız yok mu? Kayıt olun.
Close

Hemen Kayıt Olup Siparişinizi Tamamlayın

Facebook ile Hemen Kayıt Olun Sizden izinsiz hiçbir şey paylaşılmayacak.
Doğum Tarihi
Cinsiyet
Kayıt olarak kullanım koşullarını kabul etmiş sayılırsınız.
Close

Hesabın başarıyla oluşturuldu.

Close

Üyelik kaydınızı tamamlayın.

Üyeliğinizi tamamlamak için adresinize gönderilen aktivasyon mailine tıklayın.

Tekrar gönder
Close

MasterPass Hesabınız Bulundu

McDonald’s siparişlerinizde kullanmak için eklemek ister misiniz?

Close

Şifremi Unuttum